Klausiate – atsakome

Kokie pacientai yra tinkami operacijoms eksimeriniu lazeriu?

Operuojami trumparegiai, toliaregiai bei astigmatizmą turintys pacientai.
  1. Pirmoji sąlyga yra regėjimo stabilumas. Operacija gali būti atliekama pacientams, kurių regėjimas nesilpo per paskutinius metus.
  2. Amžius. Operuojami pacientai, kuriems jau yra sukakę 18 metų. Maksimalaus amžiaus ribos nėra.
  3. Operacija neatliekama nėštumo metu, maitinant kūdikį, sergant kai kuriomis bendrinėmis ligomis (pavyzdžiui, sąnarių ligomis).
  4. Priešoperacinės konsultacijos metu yra pilnai ištiriama akių būklė, nes operacija neatliekama esant kai kurioms akių ligoms.

Kada patariama daryti refrakcinę operaciją?

  1. Kai norima komforto. Daugybė pacientų darosi šias operacijas, norėdami tapti nepriklausomi nuo akinių ir kontaktinių lęšių. Kai kurių pacientų akys pradeda nebetoleruoti kontaktinių lęšių dėl akių alergijos arba jie patys nebenori jų nešioti. Dauguma jų reguliariai sportuoja, kiti nori judėti laisvai, saugiai, nepriklausomai nuo jokių korekcijos priemonių. Dar kitus rinktis operacijas skatina gero regėjimo reikalaujanti specialybė (lėktuvų pilotai, kariškiai, gaisrininkai ir kt.).
  2. Dėl medicininių priežasčių. Dalis pacientų turi labai skirtingą abiejų akių refrakciją. Jų akys skirtingai mato objektus, ir tai sunku kontroliuoti. Dalis žmonių po kataraktos operacijų pažeistą ragenos paviršių gali ištaisyti refrakcinės operacijos pagalba.
Operacija eksimeriniu lazeriu ne tik pagerina regėjimo aštrumą, bet ir suteikia gyvenimui naują kokybę bei pasitikėjimą savimi.
 

Ar galima regėjimo sutrikimus išgydyti ne chirurginiu būdu?

Moksliškai nėra įrodyta, kad akių pratimai ar lašai gali išgydyti regėjimo sutrikimus.

Trumparegystė gali būti koreguojama korekcijos priemonėmis: akiniais arba kontaktiniais lęšiais. Nedidelio laipsnio gali būti labai gerai iškoreguojami akiniais. Pacientams, kurių regėjimas silpnesnis, dėl storų akinių vaizdas gali deformuotis iki 35%. Kontaktinius lęšius daugiausia nešioja jauni pacientai. Trūkumas yra tas, kad juos reikia dažnai įsidėti ir išsiimti, taip pat jie gali sukelti alergines akių reakcijas.

Kokio regėjimo galima tikėtis po operacijos?

Operacijos tikslas – visiškai panaikinti regėjimo ydą. Didžioji dauguma pacientų po operacijos mato taip, kaip matė su tinkamai parinktais akiniais prieš operaciją. Pacientams, kurių trumparegystė yra nedidelė, rezultatus galima nuspėti gana tiksliai. Pacientams, turintiems aukšto laipsnio trumparegystę (net iki -20 dioptrijų) tai padaryti yra sunkiau, bet jų regėjimas ženkliai pagerinamas. Galutinis rezultatas priklauso nuo refrakcijos ydos dydžio, individualaus gijimo pobūdžio.

Kas gali įtakoti operacijos rezultatus?

Operacija eksimeriniu lazeriu atliekama 0.25 µm tikslumu, tai leistų gan tiksliai numatyti operacijos rezultatus. Tačiau rezultatus gali įtakoti individualus gijimo atsakas į operaciją. Todėl operacijos neatliekamos esant būklėms, bloginančioms gijimą (kai kurios sisteminės ligos, nėštumas, kūdikio maitinimas).

Ar lazeriu atliekamos operacijos yra saugios?

Įrodyta, kad eksimeriniu lazeriu atliekamos operacijos yra saugios ir efektyvios. Operacija atliekama akies paviršiuje. Manipuliacijos akies viduje neatliekamos, akies obuolio sienelė neprapjaunama, todėl nėra jokio pavojaus pažeisti vidines akies struktūras ar įnešti infekciją į akies vidų.

Lazerio spindulys neturi terminio poveikio, yra kontroliuojamas kompiuterio bei veikia 0.25 µm tikslumu. Dėka automatinės akies sekimo sistemos išvengiama galimų klaidų dėl nevalingo paciento akies pasisukimo.

Chirurgas bet kada gali nutraukti lazerio veikimą. Lazeris periodiškai yra testuojamas.

Ar po operacijos regėjimas dar gali keistis?

Operacijos eksimeriniu lazeriu metu ragenos audinys pašalinamas visam laikui, taigi regėjimo atstatymas yra ilgalaikis. Tačiau operacija neįtakoja kitų akies struktūrų (lęšiuko, tinklainės), kurių amžiniai pokyčiai ar ligos galėtų pabloginti matymą ateityje. Kitų akies ligų atsiradimui ar eigai operacijos eksimeriniu lazeriu įtakos neturi.

Ar žinomi tolimieji operacijų rezultatai?

Operacijos pasaulyje atliekamos jau daugiau nei 15 metų. Per tą laikotarpį buvo tobulinami lazeriai, operacijos technika bei naudojami instrumentai. Atlikti tyrimai parodė, kad korekcija lazeriu yra saugi ir efektyvi procedūra.

Kokios galimos komplikacijos?

Šios operacijos, kaip ir visos kitos chirurginės operacijos, turi tam tikrą riziką ir galimas komplikacijas. Rimtų, ilgalaikių komplikacijų tikimybė yra labai maža. Dauguma būdingų komplikacijų atsiranda iš karto po operacijos ir per tam tikrą laiką išnyksta:
  • Jautrumas šviesai gali pasireikšti gijimo laikotarpiu. Tam tikrą laiką vakarais šviesa iš šviesos šaltinio matoma išsiskaidžiusi.
  • Akių skausmas. Po PRK operacijos akių skausmas išnyksta per 2 - 3 dienas. Po LASIK operacijos dažniausiai skausmo nėra arba jis nežymus pirmas kelias valandas po operacijos.
  • Daiktų, raidžių liejimasis. Po PRK operacijos vaizdai gali lietis 2 - 3 savaites. Po LASIK operacijos beveik visada ryškus vaizdas matomas greitai.
  • Regresija. Yra tikimybė, kad po operacijos jūs ir vėl tapsite trumparegiu. Taip atsitinka esant aukšto laipsnio trumparegystei. Jei chirurgas pataria, operaciją galima pakartoti.
Galimos ilgalaikės komplikacijos yra šios:
  • Ragenos randas. Ragenos randas yra ragenos gijimo rezultatas po lazerinės operacijos. Atlikti tyrimai rodo, kad po LASIK operacijų, kitaip nei po PRK operacijų, negali būti randinio pobūdžio gijimo. Tai gali matyti gydytojas tik per mikroskopą. O paciento regėjimui randas gali net nedaryti jokios įtakos. Bet kartais tai gali sumažinti regėjimo aštrumą. Paprastai su laiku ragenos randai mažėja.
  • Pablogėjęs regėjimas tamsoje. Dauguma medicininių studijų aprašo tokias komplikacijas, kaip regėjimo pablogėjimą tamsoje. Nustatyta, kad tai pasitaiko apie10% operuotų pacientų. Pablogėjęs regėjimas tamsoje arba prieblandoje gali būti lydimas apie šviesos šaltinį matomo šešėliavimo, aureolių. Simptomai sušvelnėja keturių - šešių savaičių laikotarpyje po operacijos. Kartais gali tęstis ilgą laiką. Regėjimas naktį gali pablogėti pacientams, turintiems plačius vyzdžius. Bet ne visiems. Negalima iš anksto numatyti, kuriems pacientams taip atsitiks.
  • Sausos akys. Atlikti tyrimai parodė, kad 14-15% pacientų po operacijos gali susidurti su tokiu reiškiniu, kaip sausos akys. Šis sausumas gali pasireikšti pooperaciniame 3 - 6 mėnesių laikotarpyje. Pastebėti tokie rizikos faktoriai, galintys įtakoti akių sausėjimą po operacijos:
    • po operacijos naudojami pooperaciniai steroidai;
    • ankstesnis kontaktinių lęšių nešiojimas, pažeidęs normalią ragenos fiziologiją;
    • vartojami hormoniniai menopauzę reguliuojantys, kontracepciniai medikamentai;
    • sumažėjęs ragenos jautrumas.

Kiek trunka operacija?

PRK operacija trunka apie 20 min. abiem akim, LASIK – apie 30 min. abiem akim. Lazeriu akys veikiamos labai trumpai, dažnai mažiau nei 1 minutę.

Ar operacijos skausmingos?

Operacijos atliekamos vietinėje nejautroje, lašinant nuskausminančius vaistus į akį. Kartais duodama raminanti tabletė, kuri padeda pacientui atsipalaiduoti prieš operaciją. PRK operacijos metu neskauda, tačiau po operacijos diskomfortas gali trukti apie 3 dienas: akys bijo šviesos, gali būti krislo jausmas, akys gali ašaroti, būti paraudę.

LASIK operacijos metu uždedant žiedą, kuris stabilizuoja akį, gali būti jaučiamas spaudimas, veržimas, tačiau akies neskauda. Pats lazeris nesukelia skausmo ar diskomforto. Keletą valandų po operacijos gali jaustis graužimas, „deginimas“ akyse. To išvengti padeda buvimas užsimerkus ar trumpas miegas.

Ar operuojamos abi akys iš karto?

Trumparegystės atveju paprastai operuojamos abi akys. Toliaregystės atveju operuojama viena akis, o kita - po 2 mėn.

Kaip greitai po operacijos būsiu darbingas?

Tai priklauso nuo darbo pobūdžio bei operacijos tipo. Paprastai darbingumas atsistato maždaug per 3 dienas po LASIK operacijos, per 7 dienas po PRK.

Kaip greitai aš gerai matysiu po operacijos?

Kaip minėta, leidžiantis dirbti regėjimas pasiekiamas per 3-7 dienas po operacijos. Daugumai pacientų regėjimo aštrumas tampa geriausiu ir nusistovi po 1 mėn., nors esant aukšto laipsnio trumparegystei jis dar gali keistis 6 mėn. laikotarpyje.

Kada po operacijos galima vairuoti?

Vairuoti galima, kai tik regėjimas tampa pakankamas. Vairuoti negalima pirmą parą po operacijos. Po LASIK operacijos dauguma žmonių gali vairuoti po 2-3 parų, po PRK operacijos -praėjus 1 savaitei.

Ar galima sportuoti po operacijos lazeriu?

Fizinio krūvio reikėtų vengti pirmą savaitę po operacijos. Priklausomai nuo operacijos tipo, sporto rūšies, akių būklės gydytojas patars individualiai.

Kaip dažnai turėsiu lankytis klinikoje po operacijos?

Pirmas vizitas po operacijos, atlikus LASIK, yra po paros, atlikus PRK - po 3 parų. Toliau pacientai lankosi po 10 parų, 1, 3, 6 mėnesių. Galima lankytis Vilniuje arba Kaune.

Kuo LASIK operacija pranašesnė už PRK?

  • Žymiai komfortiškesnis pooperacinis periodas.
  • Eliminuota rando rizika.
  • Greitesnis pooperacinis atsistatymas (akys jautrios pirmas 4-5val. po operacijos, po PRK - pirmas 3 paras).
  • Po operacijos nededamas kontaktinis lęšis (po PRK operacijos lęšis nuimamas po 3 dienų).
  • Greitesnis regėjimo atsistatymas.
  • Greitesnis darbingumo atsistatymas.

Kaip turėčiau elgtis po operacijos?

Po operacijos svarbu akių netrinti, miegoti neįsikniaubus į pagalvę. Saugotis, kad į akis nepatektų dulkės, vengti aplinkos, kurioje daug dūmų. Akių lašus lašinti nurodytu režimu. Iškritus kontaktiniam lęšiui, nedėti jo į akis atgal, o kreiptis į gydytoją.

Moterims pirmą savaitę po operacijos rekomenduojama nesidažyti.

Pirmąsias 2-4 savaites po operacijos nerekomenduojama lankytis baseine, pirtyje, soliariume.

Kiek kainuoja šios operacijos?

Operacijos kainą apsprendžia labai didelė lazerio, naudojamų brangių dujų, lazerio techninės priežiūros bei medikamentų, reikalingų operacijai, kaina. Jei po operacijos pacientui yra reikalinga dar viena operacija, ji atliekama nemokamai.

Mūsų centre taikomos nuolaidos. Operuotis galima išsimokėtinai.

Užduokite mums klausimą

  • Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas!
Siųsti

Mus rasite

Vilniuje
Krokuvos g. 11,
Tel./faks.: 8 (5) 2409190,
El. paštas: info@lasik.lt
Kaune
Savanorių pr. 284, 4 aukštas,
Tel./faks.: 8 (37) 313646,
El. paštas: info@lasik.lt