Refrakcinės chirurgijos istorija

Refrakcinė chirurgija – tai akių chirurgijos rūšis, koreguojanti refrakcijos ydas (trumparegystę, toliaregystę, astigmatizmą) ir gerinanti nekoreguoto (t. y. be akinių ar kontaktinių lęšių) regėjimo aštrumą.

Nors pirmą kartą eksimerinis lazeris panaudotas žmogaus akyje 1987 m., refrakcinės akies procedūros turi žymiai senesnę istoriją. Pagrindiniai radialinės keratotomijos principai pateikti danų oftalmologo prof. Lans 1898 m.  Rusų oftalmologas Fiodorovas modernizavo radialines keratotomijas 1976-aisiais, ir jos ypač išpopuliarėjo devinto dešimtmečio viduryje. Operacija turėjo savo privalumų: palyginti nebrangi, neliečia centrinės skaidrios ragenos zonos. Tačiau gilūs pjūviai susilpnina ragenos audinį, o tai gali sukelti refrakcijos svyravimus dienos bėgyje ir lėtai progresuojančią toliaregystę, nekalbant jau apie sunkias galimų akies traumų pasekmes.

Ragenos pasluoksnė refrakcinė chirurgija prasidėjo su daktaro Jose Ignacio Barraquer darbais 1949 m. Bogotoje, Kolumbijoje. Jis pirmas suprato, kad ragenos laužiamąją galią galima keisti pridedant ar pašalinant ragenos audinio. Pirmosios originalios miopinės keratomilezės buvo atliekamos mikrokeratomu suformavus dalinio ragenos storio (apie 300 µm) lopą, kuris buvo nuimamas, užšaldomas, šlifuojamas kaip kontaktinis lęšis, po to prisiuvamas.

Pastaruoju metu pasaulyje plačiausiai paplitusi refrakcijos ydų korekcija eksimeriniu lazeriu. Neabejotinas lazerio privalumas yra tas, kad audinį galima pašalinti mikronų tikslumu. Operuojant eksimeriniu lazeriu sėkmingai pašalinama ne tik trumparegystė, bet taip pat astigmatizmas, toliaregystė; be to, šis metodas leidžia koreguoti ir didelio laipsnio refrakcijos ydas.

Lazerinės regėjimo korekcijos istorija prasideda su pirmųjų lazerių, taip pat ir eksimerinių, sukūrimu bei išbandymu. IBM sukūrė eksimerinių lazerių technologijas 1976 m. 1982 m. šis lazeris buvo išbandytas ant įvairių medžiagų, taip pat ir biologinių, tokių kaip kaulas ir kremzlės. Dr. Stephen Trokel New York’e Kolumbijos universitete pirmas išbandė eksimerinį lazerį ant ragenos ir gautas rezultatas padarė jam įspūdį. 1985 m. Theo Seiler Vokietijoje panaudojo eksimerinį lazerį pacientui. Jis atliko incizijas ragenoje, panašias kaip radialinės keratotomijos. Pirmoji PRK procedūra akloje akyje atlikta 1987 m. Kolumbijos universitete. 1988 m. Marguerite McDonald Lousianos universitete atliko pirmą PRK procedūrą matančioje akyje. JAV  PRK aprobuota 1995 m.

LASIK buvo metodas sukurtas Kretoje, Vardinannion akių institute gydytojo Ioannio G. Pallikario. Jis ko gero pirmasis panaudojo mikrokeratomą atpjauti lopeliui bei eksimeriniu lazeriu pašalino reikiamą kiekį ragenos audinio. Jis pasiūlė ir terminą LASIK - Laser–in-situ keratomileusis. Akloje akyje LASIK atliktas 1989 m., pirmieji straipsniai pristatyti 1990 m. 1991 m. pirma LASIK procedūra atlikta JAV.

Nuo to laiko sukaupta didžiulė patirtis, naudojami jau trečios kartos lazeriai, rezultatai stebimi daugiau nei 20 metų.

Dėl gerų rezultatų eksimeriniai lazeriai plačiai paplito. Pasaulyje tokių operacijų padaryta jau milijonai, ir būtų dar daugiau, jei ne aukšta operacijos kaina.

Pirmosios Lietuvoje korekcijos eksimeriniu lazeriu atliktos Akių lazerinės Chirurgijos Centre 2001 metais, per tą laiką išoperuota tūkstančiai akių.

Mus rasite

Vilniuje
Krokuvos g. 11,
Tel./faks.: 8 (5) 2409190,
El. paštas: info@lasik.lt
Kaune
Savanorių pr. 284, 4 aukštas,
Tel./faks.: 8 (37) 313646,
El. paštas: info@lasik.lt