Intraokulinė regos korekcija

Intraokulinė regos korekcija paprastai atliekama esant vidutinio bei aukšto laipsnio refrakcijos ydai bei tada, kai LASIK operacija negalima. Yra galimi keli intraokulinės korekcijos metodai:
  • Refrakcinis lęšio pakeitimas;
  • Dirbtinio intraokulinio lęšio implantavimas paliekant natūralų lęšiuką.

Refrakcinė lęšio pakeitimo operacija atliekama taip pat, kaip ir kataraktos operacija. Tik šiuo atveju šalinamas nedrumstas natūralus žmogaus lęšiukas siekiant koreguoti aukšto laipsnio refrakcijos ydą. Operacija atliekama vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonėms (maždaug 40-45 m. ir vyresniems), kai korekcija eksimeriniu lazeriu yra negalima. Pašalinus natūralų lęšiuką, į likusį jo maišelį implantuojamas vieno židinio ar multifokalinis dirbtinis lęšis (IOL). Operacijos eiga bei pooperacinė priežiūra yra tokia pati, kaip kataraktos operacijos.

Dirbtinio intraokulinio lęšio implantavimas
Jaunam žmogui, turinčiam didelę refrakcijos ydą, matymas gali būti koreguojamas į akį implantuojant papildomą lęšį, paliekant ir natūralų lęšiuką. Toks IOL, vadinamas fakiniu IOL, gali būti patalpinamas į priekinę kamerą (už ragenos, ant rainelės) ar į užpakalinę kamerą (tarp rainelės ir lęšiuko). „Akių Lazerinės Chirurgijos Centre“ intraokulinei korekcijai naudojami priekinės kameros AcrySof CACHET fakinis IOL bei užpakalinės kameros Visian ICL.

Kada galima intraokulinė korekcija?
Intraokulinė korekcija gali būti atliekama koreguoti vidutinio bei didelio laipsnio trumparegystei, toliaregystei bei astigmatizmui žmonėms, kurie:
  • yra 21-45 m. amžiaus,
  • kurių refrakcijos yda bent metus laiko yra stabili (t.y. nekito daugiau kaip 0.5D),
  • kurie nenori nešioti akinių,
  • kuriems gero nekoreguoto matymo reikia dėl profesinių ar kitokių priežasčių.

Pasiruošimas operacijai
Prieš operaciją rekomenduojama nenešioti minkštų kontaktinių lęšių bent savaitę, o kietų kontaktinių lęšių bent tris savaites. Priešoperacinės konsultacijos metu atliekama detali akių apžiūra bei ištyrimas, aptariami paciento lūkesčiai, tikėtinas rezultatas bei rizika. Kiekvienam pacientui prieš operaciją yra įvertinamas ragenos vidinio sluoksnio – endotelio ląstelių skaičius. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti ir po operacijos bent kartą per metus. Operacijos dieną rekomenduojama atvykti su lydinčiu asmeniu, nes pats pacientas vairuoti negali.

Kaip atliekama intraokulinė korekcija?
Paprastai intraokulinė korekcija atliekama vietinėje nejautroje, lašinant į akį nuskausminančius lašus. Aplinkiniai audiniai nuvalomi antiseptiku, įdedamas blefarostatas – šis instrumentas neleidžia vokams užsimerkti. Ragenoje padaromas nedidelis pjūvis, per kurį specialaus injektoriaus pagalba patalpinamas fakinis IOL priekinėje kameroje ar už rainelės. Ragenos pjūvio siūti nereikia. Sulašinami lašai bei uždedamas ant akies tvarstis. Operacija trunka apie 15 min. Po operacijos akys apžiūrimos dar tą pačią dieną kelių valandų bėgyje ir pacientas išleidžiamas namo. Paprastai vieną dieną operuojama viena akis, o kita operuojama savaitės bėgyje.

Kada negalima implantuoti fakinio IOL?
Intraokulinė korekcija fakiniu IOL yra netinkama žmonėms, turintiems nerealių lūkesčių ar norintiems pagerinti matymą iš arti, taip pat susiduriantiems su didele akių traumos rizika. Negalima fakinio IOL implantuoti, jei priekinės akies kameros gylis yra nepakankamas, priekinė kamera netaisyklinga, labai platus vyzdys, per mažas vidinio ragenos sluoksnio - endotelio ląstelių tankis, kartojasi priekinio ar užpakalinio akies segmento uždegimai, yra kataraktos ar tinklainės patologijos požymių.
Korekcija neatliekama jaunesniems kaip 21 m. amžiaus žmonėms, nėščioms moterims bei žindyvėms, taip pat tiems, kurių refrakcijos yda yra nestabili ar didesnė nei IOL korekcijos galimybės.

Kaip elgtis po intraokulinės operacijos?
  • Po operacijos yra skiriami priešuždegiminiai lašai, lašinami tam tikru režimu apie tris savaites. Svarbu nepamiršti nusiplauti rankas prieš kiekvieną akių lašų lašinimą.
  • Nešlapinti akių, nedažyti vieną savaitę po operacijos.
  • Apriboti fizinį krūvį, reikalaujantį įtampos pirmas savaites po operacijos.
  • Labai svarbūs yra planiniai apsilankymai klinikoje ir akių apžiūra. Operacijos dieną akys apžiūrimos po valandos ir kelių valandų, vėliau - po dienos, savaitės, mėnesio. Norint užtikrinti gerus pooperacinius rezultatus, rekomenduojama visą laiką tikrinti akis bent kartą per metus, kai kuriais atvejais kas pusmetį.
  • LABAI SVARBU! Po operacijos negalima akių trinti, užsiimti kontaktiniu sportu – tai gali lemti IOL padėties pasikeitimą.
  • Visada iš karto reikia kreiptis į gydytoją, jei matymas staiga pablogėja ar atsiranda akies skausmas.

Kaip greitai po operacijos atsistato regėjimas?
Pirmas keletą dienų regėjimas gali būti neryškus, vaizdas sulietas. Po kelių dienų matymas paprastai sparčiai gerėja, nors regos nepastovumas dar gali būti pirmas savaites po operacijos. Rega paprastai stabilizuojasi per 2 - 4 savaites. Taip pat pirmomis savaitėmis gali jaustis akių jautrumas šviesai, šviesos skaidymas, aureolės apie šviesos šaltinį – šie simptomai nyksta gijimo eigoje.

Kokio rezultato galima tikėtis?
Intraokulinės korekcijos tikslas yra koreguoti turimą regėjimo ydą ir suteikti žmogui gerą regėjimą be akinių ar kontaktinių lęšių. Turimi klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad 96% pacientų, kuriems buvo implantuotas AcrySof CACHET fakinis IOL, matymas į tolį be jokios papildomos korekcijos buvo 0.8 ar geresnis; praėjus dviems metams po operacijos nekoreguotas matymas į tolį 1.0 ar geresnis buvo 83.3% pacientų, o geriausias koreguotas 98.1% operuotų žmonių.

Mus rasite

Vilniuje
Krokuvos g. 11,
Tel./faks.: 8 (5) 2409190,
El. paštas: info@lasik.lt
Kaune
Savanorių pr. 284, 4 aukštas,
Tel./faks.: 8 (37) 313646,
El. paštas: info@lasik.lt