Procedūros

1. Akių gydymas argoniniu lazeriu (fotokoaguliacija)
Plačiausiai fotokoaguliacija taikoma esant diabetinei retinopatijai, ir šis gydymas gali žymiai sumažinti apakimo riziką sergant cukriniu diabetu. Gydymo pasekoje sunyksta naujadarės kraujagyslės ir sumažėja kraujavimo į akies vidų bei tinklainės atšokos rizika. Taip pat fotokoaguliacija taikoma:
  • esant geltonos dėmės paburkimui (diabetinė makulopatija, geltonos dėmės edema dėl tinklainės venos užsikimšimo, centrinė serozinė chorioretinopatija);
  • esant neišnešiotų naujagimių retinopatijai;

2. Akių gydymas YAG lazeriu
Nd:YAG lazeris (akronimas iš žodžių neodymium yttrium-aluminum-garnet) skleidžia trumpo impulso didelės energijos 1064nm spindulius, kurie gali išpjauti, perforuoti ar fragmentuoti audinius.

3. Tinklainės gydymas lazeriu
  • esant tinklainės plyšiams ir degeneracijoms – fotokoaguliacija atliekama tinklainės atšokos profilaktikai – lazeriu tinklainė apie pakitusį židinį yra “prišaudoma“ prie gyslainės, taip neleidžiant tinklainei atšokti;
  • tinklainės išeminės vietos dėl vaskulito (kraujagyslių uždegimo) ar tinklainės kraujotakos sutrikimo gydomos lazeriu siekiant išvengti naujadarių kraujagyslių formavimosi.

4. Lazerinė trabekuloplastika
Lazerinė trabekuloplastika (LTP) yra vienas iš glaukomos gydymo būdų, kai vaistų lašinimas nėra pakankamai efektyvus ir reikalingas papildomas būdas sumažinti akių spaudimui. LTP taikomas pradinėse ligos stadijose. Ar šis metodas gali sumažinti akies spaudimą, sprendžia gydytojas, nes ne kiekvienam pacientui jį galima atlikti. LTP metu lazerio spindulys nukreipiamas į tam tikrą vietą tarp rainelės ir ragenos – trabekulinį tinklą, kur atliekama eilė “prideginimų”. Procedūros pasekoje pagerėja skysčio iš akies nutekėjimas. Lazerinė trabekuloplastika atliekama ambulatoriškai, vietinėje nejautroje, t.y. sulašinus į akis nuskausminančius vaistus. Gydymo metu pacientas sėdi, jam ant akies dedama speciali gonioskopinė linzė, kurios pagalba matomos reikalingos akies struktūros. Po gydymo skiriami priešuždegiminiai lašai.

5. Antrinės kataraktos gydymas YAG lazeriu
Antrinė katarakta atsiranda sudrumstėjus lęšiuko kapsulei, kai kataraktos operacija jau yra atlikta. Pasireiškia palaipsniu matymo blogėjimu. Nd:YAG lazeriu suformuojama anga lęšiuko kapsulėje (tarsi išpjaunamas langelis) ir pacientas gali vėl gerai matyti. Procedūra trumpa, atliekama ambulatoriškai ir nėra skausminga.

6. Periferinė iridotomija YAG lazeriu
Sergant uždaro kampo glaukoma (ūmia ar lėtine) Nd:YAG lazeriu atliekama lazerinė iridotomija. Esant siauram priekinės kameros kampui (tarp rainelės ir ragenos) sutrinka skysčio iš akies nutekėjimas ir vystosi glaukomos priepuolis. Esant tokiam priepuoliui ar jo profilaktikai lazeriu rainelės periferijoje suformuojama anga, per kurią skystis gali laisvai judėti. Ši angelė paprastai suformuojama rainelės viršuje, po viršutiniu voku.

7. Fluorescencinė angiografija
Fluorescencinė angiografija (FAG) – tai tinklainės ir gyslainės kraujotaką leidžiantis įvertinti akių tyrimo metodas, atliekamas naudojant dažančiąją medžiagą (fluoresceiną) bei akių dugno fotografavimo sistemą. Tyrimo metu vertinamos kraujagyslės, pakitusių (naujadarių) kraujagyslių buvimas, kraujotakos sutrikimai ar padidėjęs kraujagyslių pralaidumas. Esant kraujotakos sutrikimui ar padidėjusiam kraujagyslių pralaidumui, nuotraukose matoma patologijos vieta. FAG metu pokyčiai gali būti nustatomi dėl:
  • kraujotakos sutrikimo, pvz. arterijų užsikimšimo
  • auglių
  • diabetinės ar kitos kilmės retinopatijos
  • padidėjusio kraujospūdžio
  • uždegimo ar paburkimo
  • geltonos dėmės degeneracijos
  • mikroaneurizmų (lokalių tinklainės kapiliarų praplatėjimų)
  • regos nervo paburkimo

FAG metu naudojamas organinis dažas – fluoresceino natrio druska, kuri absorbuoja mėlynojo spektro spindulius, o išspinduliuoja geltono spektro spindulius. Procedūra atliekama oftalmologo apžiūros kabinete, prieš ją išplečiamas akies vyzdys. Pacientas pasodinamas prie fotografavimo kameros. Į alkūnės veną suleidžiamas fluoresceino tirpalas ir per specialius filtrus atliekama eilė akių dugno fotografijų, kuriose matomas fluoresceino tekėjimas per akių dugno kraujagysles. Nuotraukos yra apdorojamos bei išsaugomos. Po procedūros nerekomenduojama vairuoti automobilio, todėl geriau atvykti su lydinčiu asmeniu. Kadangi fluoresceinas metabolizuojamas kepenyse ir išskiriamas per inkstus, dieną ar dvi šlapimas įgauna tamsesnę ar net oranžinę spalvą. Po procedūros, retai, asmenis, jautrius naudojamam dažui, gali pykinti, jaustis metalo skonis burnoje, padažnėti pulsas. Rimtos alerginės reakcijos ypatingai retos.

8. Amžinės geltonos dėmės degeneracijos gydymas injekcijomis
Antiangiogeninių vaistų (anti-VEGF) suleidimas į stiklakūnį šiuo metu yra pripažintas kaip standartinis šlapiosios, arba  neovaskulinės, amžinės geltonos dėmės degeneracijos (AGDD) gydymo metodas. Klinikinės studijos įrodė, kad kraujagyslių endotelio augimo faktorius (VEGF) yra pagrindinis veiksnys, skatinantis pakitusių, pralaidžių naujadarių kraujagyslių formavimąsi. Tokios pakitę kraujagyslės nulemia geltonosios dėmės pakitimus, kurių pasekoje žmogus apanka. Todėl šio kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus slopinimas vaistais teikia daug vilčių siekiant išsaugoti AGDD sergančiųjų matymą. Neovaskulinei AGDD gydyti yra naudojami anti-VEGF (žmogaus VEGF antikūniai): bevacizumabas (Avastin), ranibizumabas (Lucentis) ir pegabtanibas (Macugen). Priklausomai nuo naudojamo vaisto, dozės bei injekcijų dažnio rega stabilizuojasi apie 70-96% gydytų asmenų, daliai jų matymas pagerėja. Injekcija atliekama vietinėje nejautroje, sulašinus į akis anestetiko tirpalo. Akies paviršius dezinfekuojamas. Išvengti mirksėjimo įdedamas vokų laikiklis – blefarostatas. Mažyte plona adata atliekama vaisto injekcija į akies obuolį. Po procedūros skiriami antibiotikų lašai. Paprastai injekcijos kartojamos kas vieną mėnesį, o kiek jų prireiks priklauso nuo individualios situacijos.

Dėl tinklainės gydymo lazeriu, vaistų suleidimo į stiklakūnį, fluorescencinės angiografijos konsultuoja bei procedūras atlieka 20 metų patirtį turinčios gyd. oftalmologės Saulė Kalpokaitė-Gutauskienė ir Emilija Jusevičiūtė bei dr. Saulius Kušleika.

9. Ašarų kanalų praeinamumo atstatymas (tik suaugusiems)

10. Vokų masažas

Mus rasite

Vilniuje
Krokuvos g. 11,
Tel./faks.: 8 (5) 2409190,
El. paštas: info@lasik.lt
Kaune
Savanorių pr. 284, 4 aukštas,
Tel./faks.: 8 (37) 313646,
El. paštas: info@lasik.lt